وردپرس

.بلاگ نوشته ها

تحقیقات، مطالعات و مقالات علمی و آخرین رویداد های شفاخانه چشم روشنا را در این قسمت دنبال کنید.

بررسی شیوع سندروم التهاب منضمی – قرنی (Epidemic Keratoconjunctivitis) در شهر هرات (قسمت اول)

بررسی شیوع سندروم التهاب منضمی – قرنی (Epidemic Keratoconjunctivitis) در شهر هرات (قسمت اول)

پوهنمل دکتور عزیزالرحمن نیازی استاد دیپارتمنت صحت عامه و امراض انتانی پوهنحی طب هرات

پوهنیار دکتور سید فاروق حسینی استاد دیپارتمنت جراحی پوهنحی طب هرات

چکیده

مقدمه: سندروم التهاب قرنی-منضمی یا Epidemic Keratoconjunctivitis (EKC) از جملۀ شایع­ترین انتانات چشم است که توسط ادینویویروس­ها ایجاد می­شود. این سندروم بسیار ساری بوده باعث ایجاد اپیدیمی­های گسترده می­شود. در شهر هرات از سه سال به این طرف، این سندروم شیوع گسترده­ای یافته و خطرات صحت عامه­ای زیادی را ایجاد کرده­است.

هدف: هدف این تحقیق را ارزیابی تنوع کلینیکی EKC، اختلاطات، و سطح آگاهی مریضان در بارۀ این سندروم بوده­است.

روش کار: این تحقیق به شکل prospective بالای یک صد مریض مصاب به EKC انجام شد. از هر مریض تاریخچۀ مکمل گرفته شده، قوۀ دید مریضانِ مشکوک تعیین و مریضان تحت معاینۀ دقیق چشم قرار گرفتند. برعلاوه، عقدات لمفاوی اطراف گوش مریضان نیز با انگشت جس گردید. برای ارزیابی معلومات مصابین دربارۀ این سندروم نیز پرسشنامه­ای ترتیب و خانه­پری شد.

نتایج: در دو سوم واقعات، تظاهرات کلینیکی تنها در یک چشم واقع شده و ۶۷% واقعات در ماه­های میزان و زمستان به ثبت رسید. فراوان­ترین تظاهرات کلینیکی مرض را سرخی چشم، عکس­العمل فولیکولر منضمه، افرازات قیحی-مخاطی، تورم پلک­ها، و اشکریزی تشکیل ­داد. بزرگ و دردناک شدن عقدات لمفاوی اطراف گوش، انفلتریشن­های زیر طبقۀ اپیتیل و غشای کاذب روی منضمه به ترتیب فراوان ترین اختلاطات در بین مصابین بودند. نیمی از مریضان در بارۀ EKC آگاهی داشته و فقط ۱۵% شان اهتمامات وقایوی را مراعات نموده­بودند.

نتیجه گیری: میزان آگاهی مردم در شهر هرات در بارۀ سندروم  EKC بسیار ناچیز است و فقط تعداد کمی اهتمامات وقایوی این سندروم را مراعات می­کنند. این مرض باعث ناراحتی زیاد مریضان شده و اختلاطات ناگواری همچون کاهش دید معند را به بار می­آورد.

کلمات کلیدی: التهاب منضمی-قرنی، EKC، سرخی چشم، اشک­ریزی، بزرگ شدن عقدات لمفاوی اطراف گوش، ارتشاحات زیر طبقۀ اپیتیل

EKC 2

لینک قسمت دوم!

 

دیدگاه (2)

  1. تشکر .بسیار جای افتخار است که در افغانستان همچین تحقیقات انجام شود.چرا که اولا در اکثر کتاب ها تحقیقات انجام شده کشورهای دیگر گنجانده شده و ثانیا امیدوارم که عرصه دیگری و مهمتری از طبابت اغاز بکار شود و طبابت صرف محدود به خواندن کتاب و پسیو نباشد.
    همچنین پشنهاد میکنم تا تحقیقاتان را در جورنال ها مشهور دنیا به ثبت برسانید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *